Демократска странка Србије

Градски одбор Шабац

Google

Poruka A1, 17. nov. 2014.: Poziv članstvu DSS Šabac na aktivno učešće u radu

Demokratska stranka Srbije prošla je i prolazi i dalje kroz buran period kadrovskih promena. Na čelo stranke došla je gospođa Sanda Rašković, promenjen je i izvršni odbor. Na regionalnom nivou stranku su napustili Slobodan Damnjanović i V. Gvozdenović. Stranka sada gradi drugačiji tip organizacije kako bi se u aktivan rad stranke uključio što veći broj članova, i to na kvalitetan način. Nema sumnje da je u prethodnim periodu bilo dosta untrašnje opstrukcije, sprečavanja članova da učestvuju u radu čak i kada imaju nesumnjiv kvalitet i najbolje namere. Naravno, motiv je bio zadržavanje ličnih pozicija što duže, bez obzira na opšti interes. Naš interes je pre svega zdrava, jaka i suverena Srbija. Na spisku članova DSS u Šapcu postoji ogroman broj ljudi. Ovo je poziv svim članovima koji se svakako sa pravom osećaju zapostavljenim i koji žele da daju svoj doprinos od srca, da se jave - biće uključeni u aktivnosti. Isto važi i za sve simpatizere koji žele da se učlane. Pošaljite SMS na +381 63 8607419 i bićete kontaktirani.

Takođe, na ovom sajtu možete izneti svoj lični stav o bilo kom političkom pitanju, uključujući i unutar stranačke teme. Pošaljite svoju poruku ili tekst na e-mail: dsssabac@yahoo.com, biće objavljeni svi pristojni tekstovi.



Tekst1BZ, 29. dec. 2014.: ШАБАЧКИ ДОЧЕК НОВЕ 2015...

По ко зна који пут грађани Шапца доживљавају нови „поклон“ од актуелне градске власти. Како смо ових дана из средстава јавног информисања могли сазнати, град Шабац ове године НЕЋЕ органитовати традиционални дочек Нове године на градском тргу, као што је радио годинама уназад. Образложење ове неразмне одлуке су наравно „мере штедње“. Наравно да ниједном Шапчанину није у интересу да град троши новац који нема и да се изнова задужује. Али поставља се питање да ли је организовање дочека на тргу трошак који се није могао обезбедити??? Колико прошле недеље, имали смо прилику да видимо како градоначелник организује грандиозни новогодишњи пријем у хотелу „Слобода“. Скупоцена сала, обиље „ића и пића“ за власт очигледно није велики трошак. Грађани Шапца не знају колико је коштала ова забава?!? Када видимо колике су само биле цене дочека најлуђе ноћи у новоотвореном хотелу, можемо само да нагађамо... Новца за ту намену очигледно је било иако је поменути пријем могао бити организован и много скромније и на локацији чије би изнајмљивање било далеко економичније. Новца за дочек нема... Грађанима Шапца остаје да сами изаберу на који начин ће прославити празнике, на свој град не могу да рачунају.

Надамо се да ће већ следећи дочек организовати нови људи на челу града. Људи којима су обични грађани и њихове потребе на првом месту. Актуелној власти то очигледно није приоритет. Уосталом у то нас успешно уверавају ево скоро 15 година. П.С. Срећна вам и берићетна нова 2015.година!!! (Бранко Живановић)

LičniStav2AD, 20. nov. 2014.: Савез ДСС-а и Двери је прворазредни политички догађај

На заједничкој конференцији за новинаре ДСС и Двери су објавиле савез који смо тако дуго чекали и тражили. Овај договор занчи загарантован политички успех на ма каквим изборима у Србији, од локала до републике. Од сада па надаље, не поставља се питање преласка цензуса, већ да ли ћемо моћи или не да преовлађујуће утичемо на одређивање курса и субине Србије и Српског народа у будућности. Постигнута је сагласност око главних политичких ставова да је процес приступања ЕУ штетан по Србију, да не треба улазити у НАТО, да је потребно повећање сарадње са Русијом, спречавање продаје земљишта и јавних предузећа странцима, и о важности и неопходности мера за решавање проблема демографске катастрофе која се надвила над Србијом.

Чланство ДСС-а и Двери у Шапцу је већ од раније у међусобно добрим односима, идеолошки нема битних разлика, тако да ће сарадња бити плодоносна и надамо се спсоносна за наш родни град, Шабац... (Дејан Арсић)



LičniStav1AD, 18. nov. 2014.: Skupština DSS-a i izmene statuta

Dvanaesta izborna skupština DSS-a donela je ogromne kadrovske promene u stranci, u samo jednom danu. Da je bilo zrelo za promene videlo se još na prethodnoj 11. skupštini kada nisu uvaženi stavovi velikog broja uglednih članova, izneti na glavnim odborima i sednicama predsedništva. Preko čuvenog lobi-listić glasanja rukovodstvo je eliminisalo sa spiska za poslanike mnoge značajne ljude uključujući i potpredsednike, samo zato što su davali primedbe na rad i predloge za bolju organizaciju, čvršći nastup oprema vlastima i izmene stauta (npr. neposredan izbor potpredsednika). Na samoj (11.) skupštini nije bila dozvoljena rasprava o radu stranke u prethodnom periodu, što je bio pravi skandal. U pogledu delovanja članstvo je tražilo saradnju sa Dverima, čvršći nastup prema vlasti SNS u skupštini, i veće okretanje ka Rusiji. Ništa od toga nije prošlo u uskom učaurenom rukovodstvu pa nije čudo da stranka nije prešla cenzus na republičlim izborima. Na dvanaestoj skupštini izabrana je gospođa Sanda R.I. za predsednika, a lobi-listić glasanje se po prvi put obilo o glavu ljudima koji su godinama primenjivali i smislili taj sistem. Naime niko ko je podržavao Miloša Aligrudića i učaureno rukovodstvo nije uspeo da udje u glavni odbor stranke.

U senci ovih ogromnih događaja ipak je usvojena a jedvite jade jedna izmena statuta, a to je da se na skupštinama opštinskih i gradskih odbora bira opštinski odbor, koji kasnije bira predsednika i potpredsednika. Do toga predsednik odbora birao se neposredno na skupštini članova. Lično mislim da je ova izmena dobra jer je neposredni izbor predsednika odbora dovodio do ogromnih nepotrebnih podela u članstvu. Mehanizam je bio sledeći: ako ima dva kandidata za predsednika formiraju se suprostavljeni blokovi oko svakog od njih, i strogo lobi glasanje eliminiše sve one koji nisu podržali pobednika. Takođe, uspostvavljalo se veliko neprijateljstvo i rivalstvo izmedju ovih grupa. Ispadalo je da je jedini kriterijum za prolazak tipovanje na pobednika, a ne lični kvalitet. Takođe atmosfera i praksa nije dozvoljavala da bude neutralnih, oni su eleminisani isto kao i navodni protivnici, podela je bila stroga.

Nova predsednica DSS-a najavila je još na izbornoj skupštini veće izmene statuta. Prilikom posete Šapcu upućen je jasan poziv svim članovima da daju predloge za izmene statuta, uključujući i mogućnost kompletnog predloga novog statuta. Ukoliko neko od članova želi da da svoj predlog, sada ima priliku.

Statut DSS-a treba uporediti i sa statutima drugih stranaka, kako bi se našla najbolja rešenja. Opštinski odbori drugih stranaka uključuju у свој састав i predsednike mesnih odbora. Postoje velike dileme oko uloga izbornih štabova i njihovih ovlašćenja u odnosu na članove odbora, što pri svakim izborima izaziva velike zabune. Postojala je tendencija da se izbornim štabom naprasno ponište ovlašćenja Opštinskih odbora. Takođe, trebalo bi tačnije definisati funkciju članova odbora, i razmisliti da li su Gradskim i opštinskim odborima potrebni neki izvršni organi. Postoje i ogromni problemi oko ažuriranja evidencije članova. Pristupnice popunjene u opštinskim odborima nekada putuju mesecima do centrale. Sve dok član ne bude upisan u centralni spisak, ostaje nejasno da li je učlanjen ili ne.Neažurnost je ogromna. Ostaje takođe nejasno ko sve treba da ima pristup spisku članstva, i da li je on stranačka tajna. Treba statutarno obezbediti ažurnu i primenjivu evidencju članstva. Time će se smanjiti ogromne frustracije u funkcionisanju stranke, a navodne velike akcije revizija biće prošlost, jer će se u svakom trenutku znati ko je član a ko ne. (Dejan Arsić)



LičniStav3AD, 29. nov. 2014.: Резултати републичких избора 16. марта 2014. по изборним јединицама у Шапцу

Збирно, резултат ДСС-а у Шапцу је био веома лош, свега 3%. То није чудно знајући да је Извршни одбор дозволио да се у ове изборе у Шапцу уђе са једним накарадном организацијом и крњим - привременим одбором. Ипак, и овај резултат треба анализирати и извући поуке. Од 100 изборних места, на 12 места је ипак пређен цензус. Од градских изборних јединица ту су Доњи Шор-1(6,8%), затим следе Баир-3, Баир-5 и Камењак-2 преко цензуса. Од села ту су Поцерски Метковић-1. Мала Врањска, Синошевић. Предворица, Радовашница, Г. Румска, Накучани и Липолист-2. Са друге стране постоји велики број места са јако слабим резултатом, чак 22 изборне јединице са резултатом испод 2%. У лошим резултатима посебно се издваја Поцерина. Та велика разлика од изборног места до места показује да је мрежа ДСС-а била слаба, иако је постојао политички потенцијал. Лоша кадровска решења у приградским јединицама су била узрок великог пада броја гласова, Мајур и Летњиковац су јако подбацили. Крњи привремени одбор није био дорастао задатку, чак је демотивисао неке од најугледнијих чланова. Мрежа у сваком месту веома је битна. Тамо где нема организације, гласови се лако краду, а нема ни мотива симпатизера да изађу. Збирни резултат ДСС + Двери дао би много оптимистчнију слику. Понегде је овај збир ишао и до 12%, а постоји и допуњавање резлтата тако да је збир прилично константан.

Мрежа месних одбора мора се развијати, и за њен развој никада нема довољно времена. Међутим, И нови ИО прилчно касни са одлукама, још се не зна ко су чланови и председник ни привременог одбора чиме се губи драгоцено време.